Materiály na výrobu náhrdelníků

Jako každý šperk, i náhrdelníky se vyrábí z mnoha různých materiálů. Základ, který obepíná krk běžně tvoří kovové trubičky (pevné náhrdelníky), kovové řetízky nebo jiné šňůrky (např. kožené). Zdobení obstarávají například vytvarované kovové přívěsky, perly, perleťové přívěsky a mnohé další ozdůbky.

Perleť

Perleť je dnes již tradičním materiálem používaným ke zdobení šperků. Perleťové náhrdelníky duhově hrají všemi barvami díky průchodu světla, které se skládá v jemné lupínkaté struktuře perleti. Perleť vzniká ve vnitřní vrstvě ulit a lastur z mikrokrystalků aragonitu (CaCO3). Barvy perleti určují výslednou barvu celé perly, která vznikne nabalováním různých vrstev okolo cizího tělíska usazeného v perlorodce.

Perla

Jak už jsme zmínili, perla vzniká uvnitř perlorodky reakcí na cizí tělísko (např. zrnko písku). Tělo perlorodky začne pomalu obalovat předmět ektodermem a látkami tvořícími schránku, nakonec také perletí. Konečný tvar perly určuje především její umístění v těle lastury, obvykle se jedná o dokonalou kouli, ale může vzniknout i perla přirostlá ke stěně lastury (ovál) nebo perla se zcela nepravidelným tvarem. V lastuře zpravidla vznikne jedna perla, pouze ojediněle dvě a více.

Stříbro

Stříbro je jedním z nejpoužívanějších materiálů pro výrobu šperků vůbec. Jeho přitažlivě lesklý vzhled a relativně vysoká odolnost a skvělá kujnost stříbro přímo předurčují ke zpracování ve šperkařském průmyslu. Proto se populárními staly i stříbrné náhrdelníky.